This answer was correct
Re: Ohjelman toiminta
Hansa
2016-10-27
Hei!

Kirjanpidon raportit hakevat tietonsa kirjanpidon tositteista, joten oletteko tarkistaneet Tositteet-rekisteristä, löytyykö sieltä viimeaikaisia tositteita? (Kirjanpito > Rekisterit > Tositteet) Mikäli käytätte ohjelmaa myös laskutukseen, tarkistakaa löytyykö Laskutus-moduulin Laskut-rekisteristä viimeaikaisia laskuja.

1. Jos sekä tositteet että laskut puuttuvat, on mahdollista, että kyseessä tosiaan on väärä/tyhjä asennus. Tarkistakaa, löytyykö koneeltanne toista ohjelma-asennusta.

2. Jos taas tositteet puuttuvat, mutta laskut löytyvät, on todennäköistä, ettei Marketplacessa (ohjelman omassa verkkokaupassa) ole aktivoitu Taloushallinto-pakettia. Kun tilaatte Taloushallinto-paketin, ohjelma muodostaa automaattisesti laskuista kirjanpitoon tositteet.

Kun Taloushallinto-paketti on aktivoitu, teidän on mahdollista muodostaa ylläpito-toiminnolla tositteet vanhoista laskuista (ja suorituksista), joista ei löydy kirjanpidon tositteita. Tämä onnistuu seuraavalla tavalla:

1. Valitkaa Järjestelmä-moduuli
2. Rutiinit > Ylläpito > Luo kirjanpidon tositteita
3. Numerosarja-kenttään syötetään haluamanne laskun numero, tai useita peräkkäisiä numeroita muodossa 1:10 - tällöin ohjelma muodostaa tositteet laskuista 1, 2, 3, 4....10.
4. Lopuksi valitkaa "Käynnistä". Tarkistakaa kirjanpidosta, että ohjelma muodosti tositteet oikein.

Ystävällisin terveisin,
Hansatuki
Leave Comment
You can subscribe to notifications for this post by selecting the 'star' icon on the top right corner of the post.
Latest Posts
Simple Blue, Design e Comunicação Lda
Bom dia, Precisava mesmo de resposta urgente a este tema, uma vez que o prazo de entrega termina...
12:24 3 July 2025
You can subscribe to notifications for any post in this forum by selecting the 'star' icon on the top right corner of the topics list. You have to log in to use this functionality.