Kontering
Niklassons Tryckeri AB
2017-10-12
Hej

Vi inom grafiska använder oss av flera momskoder (25, 6 och 0% moms mm).

När vi fakturerar så anger jag momskoden längst ut till höger (tex 1, 2, 0)

Min revisor klagar på att all moms lägger sig på konto 3011 i redovisningen.
Går det att få så att 6% lägger sig i konto 3013, 0% i 3014, osv.?

Tacksam för snabbt svar.


PS När kan jag få svensk version av programmet.
Det här svaret är korrekt:
Skrivet av:Mikael10:50 22 Nov 2017
Hejsan,

Jag är hemskt ledsen för det sena svaret.

Och du har inte möjlighet att byta språk när du är på huvudmenyn av programmet?

MvH
Mikael

HansaWorld
Edwin
2017-10-12
Hej,

Du kan gå in i modul Redovisning -> Register -> Konton och där välja hur de olika kontona ska fungera.

Pröva att uppdatera till den senaste versionen via MyStandard och var noga med att välja Sweden som land.

Med vänliga hälsningar


Edwin
HansaWorld
Niklassons Tryckeri AB
2017-10-16
Skrivet av:Edwin21:30 12 Okt 2017
Hej, Du kan gå in i modul Redovisning -> Register -> Konton och där välja hur de olika kontona ska fungera. Pröva att uppdatera till den senaste versionen via MyStandard och var noga med att välja Sweden som land. Med vänliga hälsningar Edwi
Tack

Men det hjälpte inte att uppgradera programmet? Är det bara jag som har det här problemet att det inte går att få på svenska?

Mvh Bele
Edwin
2017-10-16
Skrivet av:Niklassons Tryckeri AB05:17 16 Okt 2017
Tack Men det hjälpte inte att uppgradera programmet? Är det bara jag som har det här problemet att det inte går att få på svenska? Mvh Bele
Det fanns andra som upplevde problemet i tidigare versioner men den buggen har fixats och dessa användare är nu på svenska. Jag har inte hört från någon annan som har upplevt problemet i de versioner du har varit på. Jag ligger på våra utvecklare för att undersöka vidare vad det är som kan orsaka det i ditt fall.

Mvh

Edwin
Niklassons Tryckeri AB
2017-11-13
Skrivet av:Edwin20:14 16 Okt 2017
Det fanns andra som upplevde problemet i tidigare versioner men den buggen har fixats och dessa användare är nu på svenska. Jag har inte hört från någon annan som har upplevt problemet i de versioner du har varit på. Jag ligger på våra utvecklare
Hej

Nu måste ni väl ändå ha kunnat fixat det här med svenska?

Mvh Bele
Det här svaret är korrekt:
Mikael
2017-11-22
Hejsan,

Jag är hemskt ledsen för det sena svaret.

Och du har inte möjlighet att byta språk när du är på huvudmenyn av programmet?

MvH
Mikael

HansaWorld
Niklassons Tryckeri AB
2017-11-22
Nu kommer jag inte in alls i programmet.


Detta visas:

"journaling enabled but journal folder is missing".

Detta fick ni igår.


Behöver snabb hjälp med detta.
Niklassons Tryckeri AB
2017-11-27
Hej

Riktigt bedrövligt av er att ni inte svarat på detta????


Har talat med flera som är kunder hos er och samtliga överväger att byta till ex. Fort Knox vilket även vi funderar på.

Niklassons Tryckeri AB
2017-11-27
Förresten - jag har löst det så ni behöver inte bry er.
Ester J.
2017-12-04
Hej,

Har ni löst problemet?

Mvh
Ester

HansaWorld
Niklassons Tryckeri AB
2017-12-05
Skrivet av:Ester J.11:55 4 Dec 2017
Hej, Har ni löst problemet? Mvh Ester HansaWorld
Ja!
Lämna en kommentar
You can subscribe to notifications for this post by selecting the 'star' icon on the top right corner of the post.
Tillbaka till listan
Senaste inläggen
William Zethraeus
Hej Jan! Tack för ditt meddelande. Du behöver gå till Marknadsplats och prenumerera på funktionen...
13:31 7 Mar 2025
William Zethraeus
Did it work?...
10:28 26 Feb 2025

Vi bevakar forumet under ordinarie kontorstid och vårt mål är att besvara alla frågor inom 24 timmar.

You can subscribe to notifications for any post in this forum by selecting the 'star' icon on the top right corner of the topics list. You have to log in to use this functionality.