Hej.
Precis, du måste först exportera databasen från din äldre klient, och sedan placera den i din nya klient.
Du behöver inte starta upp din äldre klient för att göra detta, utan du skall bara finna själva databasfilen och sedan lägga den i din nya klient.
Då du inte kommer in i din äldre klient så måste du exportera databasen manuellt:
1. Gå till mappen där du har din äldre Standard Ekonomi
2. Finn fram filen "Standard Accounts.hdf" högerklicka och välj Show Package Contents/Öppna paketet.
3. Titta först i mappen "Backup" ifall du har en .TXT-fil, de skal heta ngt. liknande "TB180319.TXT"
Ifall du har en sådan, välj den med det senaste datumet, Kopiera den och lägg den på ditt skrivbord.
Ifall du inte har en sådan, finn filen HANSA.HDB, Kopiera denna och lägg den på ditt skrivbord.
Ifall du fann .TXT-backupen:
1: Gå till "standard-accounts.com/swe/accounts" och ladda ner en ny klient därifrån.
Eftersom du använder Mac så måste du lagra den nya klienten i en tom mapp som du ex. lagt på skrivbordet (detta för att undvika konflikt ifall du lägger den i "Applications" där det redan finns en klient installerad)
2: Starta upp den nya Standard Ekonomi-klienten.
3: Gå till Modul - System >> Rutiner >> Importer >> Manuell filsøk.
Finn den aktuella databasfilen som du tidigare lade på ditt skrivbord, och importera den.
Nu skall systemet ladda upp databasen till din nya klient, och du skall nu kunna få tillgång till din databas med den nya klienten.
Ifall du INTE fann .TXT-backupen utan endast HANSA.HDB:
1: Starta upp den nya klienten som du laddat ner från standard-accounts.com en gång, och avsluta sedan programmet igen.
2: Gå till mappen där den nya klienten ligger, gå till "Standard Accounts.hdf" högerklicka och välj Show Package Contents/Öppna paketet
3: Ta din HANSA.HDB som ligger på skrivbordet och ersätt den med den som redan ligger i mappen.
4: Starta upp den nya klienten och koppla dig till ditt företag.
Mvh.
Per
HansaWorld Support