Tämä vastaus on oikein
Re: Verkkolaskut
Hansa
2021-03-18
Hei,

Jos verkkolaskut eivät liiku, niin tarkistakaa seuraavat asetukset:

1. Lisätoiminnot -moduuli >> Asetukset >> Tietokannan tilanne:
Valitse ensiksi "Manuaalisesti" ja sen jälkeen "Tuotanto". Poista teksti Syy-kentästä, ellei se ole jo tyhjä. Tallenna muutokset.

2. Järjestelmä -moduuli >> Asetukset >> Verkkopalvelut, rekisteröinti: Klikkaa "Hae tietokanta-avain".


3. Järjestelmä -moduuli >> Asetukset >> Pilvipalveluiden asetukset >> Aktivointi -välilehti: 
Varmista, että verkkolaskujen lähetys/vastaanotto on "Aktivoi"-tilassa, ja että "Sähköinen tiedonsiirto keskeytetty" -kohdassa ei ole ruksia. Poista teksti Syy-kentästä, jos siinä lukee jotain. Tallenna muutokset.

4. Järjestelmä -moduuli >> Asetukset >> Pilvipalveluiden asetukset >> Palveluiden tilanne -välilehti:
Klikkaa "Vastaanota/lähetä verkkolaskuja". Ei tarvitse välittää, vaikka kaikki näyttäisi olevan "Pysäytetty" -tilassa. Tallenna.


Mikäli verkkolaskut eivät vieläkään liiku, niin käynnistäkää palvelin vielä uudestaan.

Ystävällisin terveisin,

Standardtuki
Jätä kommentti
You can subscribe to notifications for this post by selecting the 'star' icon on the top right corner of the post.
Uusimmat viestit
Merja
Hei, ostin ja maksoin 21.4.2025 raporttikaudet, mutta taseen tulostusnäkymään ei tule lyhyttä tas...
08:18 25 Huh 2025
Hei, Latasin Standard Taloushallinnon uudelle windows-koneelle. Miten tuloslaskelman ja tasee...
19:29 21 Huh 2025

Seuraamme foorumia toimistotunteina ja pyrimme vastaamaan kaikkiin kyselyihin 24 tunnin sisällä

Voit tilata ilmoitukset mistä tahansa tämän keskustelupalstan postauksesta valitsemalla tähtikuvakkeen aiheluettelon oikeasta yläkulmasta. Sinun on kirjauduttava sisään käyttääksesi tätä toimintoa.